środa, 22 lutego 2012

Wytwórnie filmowe i ich czołówki




Czy zwracacie podczas oglądania filmu uwagę na jego czołówkę, w której pojawia się logo wytwórni produkującej, tudzież dystrybuującej dany obraz? A może w tym czasie patrzycie po bokach, czekając na rozpoczęcie się właściwego filmu? Niektórzy, być może, traktują te krótkie animacje jako „zło konieczne” (oby nie!) wydłużające tylko czas oczekiwania na napisy początkowe i nie zastanawiają się nad tym, że za każdą z nich stoi jej historia i droga jaką przeszły, by ukształtować się w sposób, w jaki znamy je dziś. Każda jedna ma w sobie coś wyjątkowego, dlatego właśnie poniżej lista tych najbardziej popularnych w Hollywood.



Twentieth Century Fox Film Corporation


Czołówka, którą kojarzą prawdopodobnie wszyscy. Ogromny napis 20th Century Fox osadzony na kamiennym cokole, oświetlony otaczającymi go smugami światła, a w tle werble i pompatyczna muzyka, którą można bez problemu zanucić. Historia wytwórni rozpoczęła się w 1915 roku, gdy założone zostało Fox Studios, produkujące wpierw kroniki filmowe, natomiast w 1935 roku połączone z Twentieth Century Pictures. Powstałe w wyniku tej fuzji 20th Century Fox w 1953 roku dofinansowało wprowadzenie nowych projektorów w kinach i rozpoczęło stosowanie szerokoekranowego systemu CinemaScope, co sprawiło też, że postała nowa wersja czołówki zaprezentowanej pierwszy raz w 1933 roku. W sumie przechodziła ona więcej kosmetycznych modyfikacji, czy to związanych z rozszerzeniem motywu muzycznego, czy też właśnie jeśli chodzi o wersje panoramiczne/pełnoekranowe. W 1994 r. ukazała się jej nowa, cyfrowa wersja, stosowana do 2010 roku, teraz natomiast funkcjonuje jakby ulepszona, z bardziej oświetlonymi literami. Sama wytwórnia, pomimo tego, że borykała się na przestrzeni lat z problemami finansowymi, dziś jest jedną z największych i najlepiej prosperujących. Pod jej banderą powstały takie filmy, jak Cleopatra (1960), Speed (1994) Titanic (1997), Fight Club (1999), Avatar (2009) a także serie takie jak Planet Of The Apes, Star Wars, Alien, Die Hard czy X-Men. Poniżej kilka wariacji czołówki.

1933

1965
1980

Wersja wymieniona w 1994 na...
tę właśnie wersję.

Od 2009

Universal Pictures


Oddalająca się Ziemia, którą rozświetla fala wydostającego się z niej światła, a zza której wyłania się napis Universal. W tle kolejny pompatyczny motyw muzyczny autorstwa Jerry’ego Goldsmitha. Tak prezentowała się czołówka tej wytwórni przez ostatnie 15 lat. Sama korporacja obchodzi w tym roku setną rocznicę powstania. Założył ją Carl Laemmle i zaczął tworzyć własne, nieme produkcje. W 1928 roku Laemmle podarował firmę swojemu synowi, który wkrótce zaczął produkować filmy tym razem dźwiękowe – klasyczne horrory typu Frankenstein czy Dracula. Firmę trzeba było sprzedać w czasie Wielkiego Kryzysu, po wojnie zaś Universal został połączony z International Pictures. W latach 60tych Universal kupiła firma MCA, natomiast w latach 70tych wytwórnia razem z Paramountem (o którym poniżej) utworzyła Cinema International Corporation, która dystrybuowała filmy obu korporacji. W 2004 roku Universal został sprzedany części koncernu NBC, a część firmy odpowiedzialna za filmy przyjęła nazwę Universal Studios Inc. Niektóre filmy tej wytwórni to Jaws, Blues Brothers, Schindler’s List, King Kong czy też seria Back To The Future. Sama czołówka dobrych kilka razy przechodziła metamorfozy, najdłużej utrzymała się wersja zapoczątkowana w 1963, a zmieniona w 1990 roku, z powiększającą się planetą otoczoną dwoma pierścieniami. 27 lat zadecydowało o tym, że ta wersja czołówki stała się najdłużej używaną wersją jakiegokolwiek loga w historii kina. W tym roku pojawiła się nowa wersja, specjalnie utworzona na setną rocznicę. Poniżej inne, starsze wersje.

1927-1936

1936-1946


1946 - 1964 (później w kolorze)

1963 - 1990 (ewentualnie inne napisy)
1990 -1997

1997 - 2011

2012


Paramount Pictures


.Spadające z nieba gwiazdy, układające się w okrąg otaczający wysoką, spowitą w chmurach górę, w środku którego pojawia się nazwa wytwórni. To wersja czołówki, która funkcjonowała przez ostatnie dziesięć lat, wymieniona w tym roku na kolejną jubileuszową, również z okazji setnej rocznicy założenia wytwórni (Paramount jest niewiele młodsze od Universalu). Pierwsze logo, autorstwa współzałożyciela Paramountu, nie odbiegało bardzo od teraźniejszej wersji z tą różnicą że przed połową lat 20. znajdowało się w rogu ekranu, natomiast dopiero później wypełniło go w całości. Potem, w latach 50., pojawiła się wersja przystosowana do szerokich ekranów, która z niewielkimi zmianami (np. napis Paramount Pictures został skrócony tylko do Paramount) przetrwała do 1987, gdy powstała cyfrowa czołówka. Ta także przetrwała z niewielkimi poprawkami do 2002 roku, gdy ukazała się wersja opisana na początku (też pod względem formy nie różniąca się aż tak, ale z inną kolorystyką i dodanymi niektórymi elementami typu chmury). Sama wytwórnia założona została jako Famous Players Film Company i była pierwszą która rozprowadzała filmy po całych Stanach. W 1933 firma zbankrutowała, a kiedy podniosła się z upadku, funkcjonowała już pod obecną nazwą. Wspierała telewizję, a w późniejszych latach produkowała takie hity jak trylogia Godfather, serie Star Trek, Indiana Jones, Beverly Hills Cup czy filmy typu Forrest Gump lub Braveheart. Poniżej, jak zwykle, kilka wersji czołówki.

1914 - 1926

1926-1955 (z modyfikacjami)
1935-1949
1953 - 1975 (z modyfikacjami)
1975 - 1986


1986 -2003 (z modyfikacjami)
2003 - 2011 (z modyfikacjami)
2012

Columbia Pictures


Światło, oddalający się obraz, pochodnia, którą trzyma Dama ubrana w biel i błękit. Nad nią pojawia się napis COLUMBIA. Tak znamy tę czołówkę dzisiaj, a jaką drogę przeszła ona od 1924 roku, czyli od czasu założenia wytwórni? Sam koncept z kobietą trzymającą pochodnię praktykowany był od samego początku, na początku jednak była ona przepasana flagą USA i znajdowała się na czarnym tle, a dookoła niej szedł napis „A Columbia Production”. Na miejscu czarnego tła pod koniec lat 30. pojawiły się chmury, a napis skrócony został do COLUMBIA, z podobnym krojem do dzisiejszego. W 1953 roku dostosowano planszę do szerokiego ekranu, usunięto też wszelkie znaki z flagi. W latach 70. czołówka została podzielona na dwa segmenty (zdjęcia poniżej), natomiast w 1993 wykonano cyfrową jej wersję obowiązującą do dzisiaj. Sama wytwórnia, jak wspomniałem, została założona w 1924 roku i zajmowała się głównie dystrybucją filmów, przetrwała Wielki Kryzys, a w latach 50 produkowała już po 40 filmów rocznie. Sytuacja odwróciła się w latach 70., gdy korporacja zmuszona była sprzedać swoje hale zdjęciowe, natomiast w latach 80. została wykupiona i postawiona na nogi przez Coca-Cola Company. Wreszcie w 1989 wytwórnia została sprzedana Sony Corporation, razem z TriStar Pictures. Na przestrzeni lat pod wodzą wytwórni powstały takie filmy jak Ghostbusters, Bram Stoker's Dracula, Shawshank Redemption, Men In Black, Black Hawk Down czy też seria o Spider-Manie.


1928 - 1936 (z modyfikacjami)

1936 - 1976 (z modyfikacjami)

1976 - 1981

1981 - 1993

1993 - ?


Warner Bros. Pictures



Duża tarcza z literami WB na tle chmur. Popularne logo, często nieco modyfikowane i dostosowywane do poszczególnych filmów. Tarcza przez większość swojego istnienia wyglądała bardzo podobnie, jedynie w latach 1967 – 1984 plansza wytwórni zupełnie się różniła. Firma została założona w 1923 roku przez żydowskich emigrantów z ziem polskich, czterech braci Warner, którzy rok później wprowadzili w swoich kinach system dźwiękowy, a następnie wykupili większość udziałów konkurencyjnej wytwórni First National Pictures. W latach 30. promowano filmy gangsterskie i dramaty, natomiast w latach 40. bracia zakupili firmę animacji rysunkowej; od tamtej pory jednymi z ich „gwiazd” były postaci z Looney Tunes, takie jak królik Bugs i kaczor Daffy. Sytuacja firmy pogorszyła się w latach 50., gdy zaczęto ciąć koszty i rezygnować z kontraktów, wreszcie pod koniec tej dekady firmę przejął syndykat bankowy, którym rządził najmłodszy z braci, Jack. Pod koniec lat 60. firma została sprzedana kanadyjskiemu koncernowi Seven Arts Production, ale już dwa lata później przejęło ją Kinney National Company, co zaowocowało powrotem do kontraktów z gwiazdami. W 1989 Warner połączył się z kompanią Time Inc., co dało początek Time Warner. Na przestrzeni lat studio wydało między innymi takie filmy, jak Casablanca, Bonnie i Clyde, Egzorcysta i serie Brudny Harry, Superman, Batman, Matrix oraz Harry Potter.


1923 - 1929
1937 - 1948 (z modyfikacjami)
1948 - 1967 (z modyfikacjami, na początku czarno-biała)
1972 - 1984 (z modyfikacjami)
1984 - 2001 (z modyfikacjami)
1998 - 2011 (z modyfikacjami)
2011 - ?

Walt Disney Pictures




Wytwónia ta powstała w 1983 roku i została wyodrębniona z The Walt Disney Company (wtedy Walt Disney Productions), a tym samym odseparowała się od Walt Disney Animation Studios, produkującego animacje od 1934 roku, w rezultacie czego rozpoczęła produkcję filmów także z rzeczywistymi aktorami. Dziś jest jedną z sześciu największych wytwórni świata, a cztery z wyprodukowanych przez nią filmów przekroczyły zyski o wielkości jednego miliarda dolarów (druga i czwarta część Piratów z Karaibów, burtonowska Alicja w Krainie Czarów Toy Story 3); dwa z nich zarobiły ponad miliard w tym samym roku. Jeśli chodzi o logo, to w najstarszych latach, jako Walt Disney Productions, wytwórnia nie miała planszy samej w sobie, jej nazwa była wyświetlana różnie, w zależności od filmu. Pierwszym filmem, w którym pojawiła się ta słynna disnejowska czcionka, był Return to Oz (1985). W tamtym roku pojawiła się też ta bardzo znana plansza, czyli pojawiający się zamek z Disneylandu na niebieskim tle. Z pewnymi modyfikacjami przetrwała ona do 2006 roku; te modyfikacje to, na przykład, wersja dostosowana do filmów Pixarowskich, gdzie zamek jest trójwymiarowy, oraz inna wersja kolorystyczna funkcjonująca od 2000 do 2006 roku, z pomarańczowym zamkiem na czarnym tle. Od 2006 w użytku jest nowa, rewelacyjna czołówka, gdzie po ujęciu nieba kamera ukazuje nam wykonany komputerowo zamek, za którym strzelają fajerwerki. Pojawia się napis Walt Disney Pictures. Poniżej kilka plansz:

Pierwsze użycie słynnego fontu
Klasyczne logo
Wersja Pixarowska
Inne kolory
Od 2006

I to tyle, jeśli chodzi o krótką historię sześciu największych wytwórni w Hollywood. Myślę, że warto sobie czasem uświadomić, że magia kina nie ogranicza się tylko do filmów, ale i do mniejszych rzeczy, takich jak właśnie czołówki przed nimi – które mają równie ciekawą historię jak i produkcje, które poprzedzają.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz